Jakich zawodów zaczyna najbardziej brakować na naszym rynku pracy.

<!–more–>Ostatnio pracodawcy zaczynają mieć coraz więcej problemów z wyszukaniem dobrych ludzi na rozmaite stanowiska, aktualnie jest to prawie pięćdziesiąt procent firm. Jak się okazuje, tego typu sytuacja występuje na całym świecie, zaś Polska jest sporo powyżej średniej w ogólnej statystyce. Jest to rezultatem kilku różnych przyczyn i na pewno z takiej sytuacji są mocno zadowoleni sami pracownicy.
Problemy z kompletowanie załogi mają przedsiębiorstwa działające w różnych branżach, sytuacja między innymi dotyczy kierowców i pracowników fizycznych z doświadczeniem, jak również inżynierów i specjalistów. Aktualnie można już wręcz powiedzieć o globalnym kryzysie, ponieważ skala tego zjawiska zaczęła osiągać bardzo niepokojące rozmiary, w przeciągu ostatnich kilku lat znacznie się pogłębiając.
Wbrew opiniom i twierdzeniom, jakie stawiają pośród mocno poszukiwanych profesji specjalistów od informatyki, to statystyki pokazują co innego. Co prawda zatrudnienie dobrej osoby do działu IT w dalszym ciągu rodzi spore problemy, to w praktyce w ogólnym zestawieniu zajmują oni dopiero ósmą pozycję. A najciężej już od kilku lat jest znaleźć wykwalifikowanych pracowników fizycznych.
Grupa ta jest jednak bardzo duża i obejmuje sporo zawodów. Przede wszystkim poszukiwani są monterzy, mechanicy i elektrycy, dużym wzięciem cieszą się także stolarze, hydraulicy i operatorzy wózków widłowych. W większości z tych branż bardzo ciężko jest z wyszukaniem kompetentnej, zaangażowanej osoby do pracy.
Następną dość mocno poszukiwaną i trudną do znalezienia grupą zawodów są doświadczeni kierowcy, przede wszystkim samochodów ciężarowych i autobusów, a następnie operatorzy maszyn oraz inżynierowie. Kolejne miejsca przysługują usługowej i gastronomicznej branży – różnego rodzaju restauracje i hotele także nie mają prosto jeżeli mają w planach rozszerzyć zatrudnienie o rzetelne osoby na rozmaite stanowiska.
Obecnie niejednokrotnie zauważyć można w sporej ilości branż wręcz walkę o dobrych pracowników. Przedsiębiorstwa jakie chcą zatrudnić nowych muszą zaproponować naprawdę atrakcyjne warunki, więc obecni pracodawcy również są zmuszeni do stosowanych działań, jakimi w pierwszej kolejności będą zwiększone wynagrodzenia.